25 Nisan 2014 Cuma Saat 08:01
 SİTE ANKET
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Et Borsası’na Vali ziyareti
05 Mart 2012 Pazartesi Saat 12:16
Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, ATB Et Borsası Tesislerinde incelemelerde bulundu.

Vali Yüksel, Et Borsası Tesislerine gelişinde Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile diğer yetkililer tarafından karşılandı.

         Tesisi çok beğenen ve ilgililere, örnek bir projeyi Ankara’ya ve ülkemize kazandırılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti belirten Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, “1927 yılında Zahire Borsası olarak kurulan Ankara Ticaret Borsasının, şu anda ülkemiz canlı hayvan pazarının tartışılmaz lideri konumunda olmasının çok dikkatle incelenmesi gerektiğini söyleyerek “Cumhuriyetin başlangıcında bir elin parmaklarını geçmeyen sayıda müteşebbisi, olmayan sermayesi ve bilinmeyen teknolojisi ile yola çıkan Türkiye’nin, bugün bir başarı hikâyesi yazdığını” söyledi. 

          Vali Yüksel, “İnsan kaynaklarını iyi kullanan, bilgi tabanlı toplumu hedefleyen, girişimciliği teşvik eden, rekabeti anlayan ve sürdürülebilir kalkınmayı yakalayan Türkiye’ye şimdi herkes gıpta ile bakmaktadır.”dedi.

          Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, “Ankara’nın sağlıklı et ihtiyacının karşılanması amacı ile modern bir et borsası tesisleri kazandırılmasında örnek çalışmalar yapan Borsa Başkanımız Faik Yavuz ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.”dedi.

          Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, Ankara Valisi Alâaddin Yüksel’e tesisi gezdirirken bilgiler vererek “Ülkemizde borsa uygulamalarında öncü ve yenilikçi anlayışla üyelerini güçlendiren ve hizmet alanını genişleten bir borsa vizyonu taşıdıklarını ifade ederek Ankara Ticaret Borsasının çağdaş borsacılık anlayışı içinde, üyelerin ve hizmet alanların, beklenti ve ihtiyaçlarını yasal şartlar çerçevesinde karşılamak suretiyle, ilimizde ve ülkemizde ticaret ve ekonominin büyümesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini” söyledi.

           Faik Yavuz, Et ve Balık Kurumunun özelleştirilmesiyle birlikte Ankara’ya sağlıklı et yedirebilmek amacıyla inşa edilmiş modern bir kombinaya ilave olarak şimdi de eşi benzeri Avrupa’da bile olmayan 4600 m² alana kurulan üç katlı bir tesisi Ankara’ya kazandırmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. 

           Faik Yavuz, “Tesisimiz hizmete girdiğinde giriş katı 12 derece ile et teşhir merkezi olacak. Tesisimizde 23 farklı kapıdan aynı anda 46 esnafa hizmet verilebilecek. Alt katlarda ise -2, -20 ve -40 derecelik saklama ve şoklama amaçlı soğuk hava depolarımız mevcuttur. Tesisimiz açıldığında 150 kişiye de istihdam olanağı sağlayacaktır.”dedi.

 

HABER MERKEZİ

  
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
 YAZARLAR
M. KEMAL PİLAVOĞLU
HAZRETİ ALİ DİYOR Kİ:
KENAN ERGEN
MERİN
Gülşah GÜÇYETMEZ
529 Avrupalı olsaydı?
Süleyman GÖKSU
BİR GÜZEL AHLAK: VEFÂ
TAMER KARAHAN
SOL YANIM
MEHMET AKİF DUMAN
RİYA
Murat BÜYÜKÇELEBİ
Mal canın yongasıdır